Studnia Strażaka powstała z inicjatywy prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Tokarni Wojciecha Pęcka. Miejsce ma na celu promocję historii pożarnictwa, tradycji i kultury strażackich, oraz ochrony środowiska. Jest również miejscem upamiętnienia bezinteresownej pracy i zaangażowania ochotników ratujących na co dzień mienie i życie.
To miejsce, które ma na celu upamiętnienie i promocję historii pożarnictwa, tradycji i kultury strażackiej oraz ochrony środowiska. “Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”, tak brzmi motto przyświecające służbie strażaków, którzy z narażeniem własnego zdrowia i życia ratują innych i ich dobytek. Są zawsze tam, gdzie ktoś jest w potrzebie.
Zabudowa obiektu została celowo zaprojektowana tak, aby nawiązywać do słynnych w krajobrazie kulturowym Polski studni. Studnie te od wieków pełniły funkcję centralnego punktu miast i wiosek, wokół których powstawały rynki i tętniło życie społeczne. Studnia Strażaka ma podobny charakter symboliczny, jako miejsce, w którym można zgromadzić wiedzę na temat historii strażackiej i jej znaczenia dla społeczeństwa.
Przy Studni Strażaka znajduję się pełnowymiarowa rzeźba – pomnik strażaka ochotnika autorstwa Bartłomieja Dyrcza. Rzeźba ma w sposób wrażeniowy przedstawić fenomen osobowości Strażaka Ochotnika – zaangażowanie, serce, bezinteresowność, motywacja, współdziałanie, zapał do niesienia pomocy bliźnim. Strażacką ochotniczą tradycją wszystkie prace zostały wykonane społecznie.
Konstrukcję wykonali druhowie OSP Tokarnia na czele z dh Krzysztofem Lenartkiem, dh Kamilem Hanusiakiem, dh Dawidem Jędrochą, i dh Michałem Leśniakiem.