Górny Kościół - Kościół Matki Boskiej Anielskiej w Węglówce
Fundatorem i budowniczym kaplicy "Na Ślósarzówce" był ks. Jan Ślósarz, który uzyskał pozwolenie Kardynała Dunajewskiego, wybudował ją na ojcowiźnoie. Pracami przy budowie kaplicy kierował Antoni Wojnarowski z Wiśniowej. Kościółek w stanie surowym stanął w sierpniu 1894r. Tynkowanie i urządzanie przeprowadzono wiosną 1895r. Pierwsze nabożeństwo odprawił celebrując sumę ks. Wincenty Jankowski - proboszcz z Mszany Donej, dnia 2 sierpnia 1895r. w uroczystość Patronki Kościółka Matki Boskiej Anielskiej. W 1912 ks. Jan Ślósarz dokończył budowę kościoła i postarał się o utworzenie parafii.
Kościół filialny z 1896 r. powstał z inicjatywy księdza Jana Ślusarza jako niewielka kaplica. Rozbudowana do obecnych rozmiarów w 1905 r., osiem lat później stała się kościołem parafialnym odrębnej parafii w Węglówce. Kamienna budowla w stylu neoromańskim ma surowe, nietynkowane ściany z ceglanymi łukami nadokiennymi. Obszerną nawę, mniejsze prezbiterium zamknięte półokrągłą absydą oraz kwadratową wieżę dostawioną do nawy od zachodu przykrywają dachy dachówkowe. Kościół ma bardzo skromne, neobarokowe elementy wyposażenia wnętrza z ołtarzem głównym i dwoma bocznymi.
Kościół pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej położony jest na skraju Beskidu Wyspowego, w górnej części miejscowości Węglówka, w przysiółku zwanym Ślósarzówką. Leży na niewielkim wypłaszczeniu terenu, nad jarem potoku Niedźwiadek, otoczony od północy pasmem Łysiny i Lubomira, a od zachodu wzniesieniem Patryja (Ilustracja 54). W kierunku południowo -wschodnim rozpościera się spod kościoła widok na dolinę potoku oraz na Wierzbanowską Górę i Śnieżnicę.
Opracowanie: Architektura kościoła pw. Matki Bożej Anielskiej w Węglówce
Materiał video o kościele: https://www.youtube.com/watch?v=pXE0FghgIL8