Późnobarokowa kapliczka powstała pod koniec XVIII w. przy źródle obficie bijącym u stóp wschodnich stoków Plebańskiej Góry. Mieszkańcy Myślenic od dawna wierzyli w uzdrawiającą moc wody ze źródła, co znalazło swój wyraz właśnie w budowie kaplicy. Podobno w tym miejscu w XIII w. istniała pierwotna osada, z której wyrosły Myślenice, a jej ośrodkiem był stojący tu rzekomo drewniany kościółek, dopiero w XV w. odbudowany na Stradomiu (w miejscu obecnego kościoła pw. św. Jakuba). Kaplica, odnawiana w 1866 i 1879 r., udekorowana jest wewnątrz malowidłami Sebastiana Stolarskiego. Widać na nich scenę cudownego uzdrowienia dzięki wodzie ze źródła oraz przeniesienie obrazu MB Myślenickiej do kościoła parafialnego z domu Marcina Grabyszy w 1633 r. Sportretowano tu również mieszczan myślenickich, fundatorów remontów kaplicy. Samo źródło w 1892 r. zostało ujęte. Wodę z niego poprowadzono rurociągiem do rynku, gdzie zasiliło fontannę Tereskę.
Kapliczka Matki Bożej Śnieżnej Na Studzience jest jedną z popularniejszych kaplic na terenie miasta. Od ponad 100 lat przedstawiana jest ona na pocztówkach wysyłanych z Myślenic w różne strony świata.
Kapliczka Matki Bożej Śnieżnej Na Studzience jest jedną z popularniejszych kaplic na terenie Myślenic. Kapliczka Na Studzience znajduje się na wschodnim zboczu Plebańskiej Góry, około 100 metrów powyżej ulicy Daszyńskiego przy źródle, którego wody niegdyś uznawano za uzdrawiające. Właśnie z tego powodu w XVIII wieku wybudowano w pobliżu źródła kaplicę Matki Bożej Śnieżnej. Pod koniec XIX wieku (1892 r.) woda ze źródła posłużyła pierwszemu miejskiemu wodociągowi. Stąd drewnianymi rurami wodę doprowadzono do studni Tereska w Rynku. Kapliczka Matki Bożej Śnieżnej wzniesiona została w stylu późnobarokowym, natomiast w jej wnętrzu uwagę przykuwają polichromie (malowidła ścienne) przedstawiające przeniesienie cudownego obrazu Matki Bożej Myślenickiej z domu Zofii i Marcina Grabyszów do kościoła oraz uleczenie w tymże źródle, a także portrety mieszczan i dobrodziejów tej kapliczki. Polichromie wykonane zostały na początku XIX wieku przez Sebastiana Stolarskiego, który jest autorem malowideł również w Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej.
Materiał video o Kapliczce: https://youtu.be/ozS0oEQXV-I