Kalwaria Tokarska

Obiekt sakralny

Informacje

  • Adres: 32-436 Tokarnia
  • Gmina: Gmina Tokarnia

Parametry

Miejsca

  • Gmina: Gmina Tokarnia

Kalwaria Tokarska to założenie, powstałe wzdłuż ścieżki na Chobocią Górę (667 m n.p.m.), którego tworzenie rozpoczął właściciel tych terenów, Józef Wrona, na początku lat 80. ubiegłego wieku. Wrona to artysta ludowy, rzeźbiący w drewnie liczne oryginalne rzeźby o tematyce religijnej i martyrologicznej, m.in. dla kościoła w Tokarni. Kalwarię stworzył w ciągu 28 lat wg własnego pomysłu, budując m.in.: mostek, przez który przechodzi Anioł Stróż z dzieckiem, grotę MB ze źródełkiem, piwnicę Biczowania Chrystusa, kapliczkę Chrystusa Frasobliwego, słup z MB, rzeźby Pana Jezusa, który przekazuje klucze do Kościoła św. Piotrowi w łodzi na stawie z fontanną, zaś całość wieńczy wielkie Ukrzyżowanie o wysokości przeszło 5 m. 

Kalwaria Tokarska   – zespół 14 rzeźb plenerowych, znajdujący się na północnych zboczach   Urbaniej Góry   w masywie   Zębalowej   w   Beskidzie Wyspowym  nad wsią   Tokarnia. Rzeźby powstały w latach   1982-2003   i są dziełem miejscowego rzeźbiarza Józefa Wrony.
Patronem Kalwarii jest   św. Franciszek z Asyżu. Do jej powstania przyczynił się proboszcz z Tokarni, ks. Jan Mach, natomiast całość poświęcona została w uroczystość   Bożego Ciała   w   1995   przez biskupa krakowskiego   Stanisława Smoleńskiego.

 Na stromym stoku Urbaniej Góry powstała Kalwaria Tokarska, czyli zespół kilkunastu rzeźb i kaplic o tematyce religijnej. Kalwaria jest dziełem życia miejscowego artysty ludowego Józefa Wrony. Jej budowę rozpoczął w 1982 roku, a przyczynił się do tego w dużej mierze ówczesny proboszcz, ks. Jan Mach. Ponad domami osiedla Cipory (Brzegi), napotykamy na pierwsze obiekty. Są to figura Św. Franciszka z Asyżu, patrona Kalwarii Tokarskiej oraz rzeźby: Scena ze śpiącymi apostołami i Modlitwa w Ogrojcu. Ta druga powstała w 1999 roku, na pamiątkę pobytu Jana Pawła II w Polsce. Jedną z ciekawszych kompozycji jest niewątpliwie Grota Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej. Wkomponowana w niewielki blok skalny, przy którym przepływa malutki potok i tworzy się oczko wodne. Grota jest pierwszym obiektem powstałym na Kalwarii, dedykowana została Przodkom Ziemii Naszej. Przechodząc przez znajdującą się w pobliżu bramę, można na wprost dojść do Piwnicy Biczowania, która również należy do najstarszych obiektów Kalwarii. Wewnątrz tablica poświęcona gorącemu orędownikowi budowy Kalwarii, ks. Janowi Machowi. Kolejnym obiektem jest tzw. Kopiec z figurą Chrystusa Frasobliwego. Do najciekawszych kompozycji należą również figury Chrystusa i Św. Piotra, umieszczone na łodzi, na środku stawu. Kolejny obiekt to figura Matki Boskiej Fatimskiej, do której prowadzi wąskie dojście. Następnie natrafiamy na: piękną płaskorzeźbę Pietę, Kaplicę Trzeciego Upadku i zwieńczenie całości, czyli scenę Ukrzyżowania z naturalnej wielkości figurami Chrystusa, Maryi i św. Jana. Pod krzyżem kilka ławek pozwalających odpocząć po trudach spaceru. Piękny stąd widok szczególnie na Pasmo Koskowej Góry. Naprawdę warto będąc w pobliżu, poświęcić trochę czasu i pozwolić sobie na odrobinę refleksji pośród tego ciekawego artystycznie i krajobrazowo zespołu kaplic.

1. Figura św. Franciszka z Asyżu (1995), patron Kalwarii Tokarskiej
2. Scena ze śpiącymi apostołami (2000)
3. Modlitwa w Ogrójcu (1999)- pamiątka wizyty Jana Pawła II w Polsce
4. Płaskorzeźba NMP na drzewie
5. Anioł Stróż (1984)
6. Grota Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej (1982)
7. Kapliczka słupowa św. Rodziny (1994)
8. Chrystus Frasobliwy, tzw. Kopiec (1982)
9. Piwnica Biczowania (1983)
10. Prymat św. Piotra z Chrystusem, tzw. Staw (1986)
11. Figura MB Fatimskiej(1992)
12. Pieta (2003) r.
13. Kaplica Trzeciego Upadku (1998)
14. Figura Chrystusa Ukrzyżowanego (1985)

Częściowo ścieżki Kalwarii biegną czarnym szlakiem z Tokarni na Zębalową.

Materiał video: https://www.youtube.com/watch?v=9jeii7Wtxek