Gmach myślenickiego sądu o malowniczej, dekoracyjnej fasadzie o charakterze neogotyckim powstał na początku XX w. wg projektu Jana Hołuja starszego. Na kamiennym cokole ceglaną, piętrową fasadę wyróżnia środkowy ryzalit, ozdobiony dekoracyjnym fryzem.
Powstał na początku XX wieku, a prace przebiegały pod kierownictwem miejscowego budowniczego Jana Hołuja. Wzniesiono go w stylu historyzmu i ozdobiono detalami secesyjnymi. Murowany budynek z cegły i kamienia został zorientowany jednotraktowo, na rzucie prostokąta z centralnym ryzalitem tylnym i parą skrzydeł. Ryzalit, czyli wysunięta poza lico konstrukcja, została połączona przewiązką z oficyną tylną, w której mieściło się więzienie.
Okazały, piętrowy budynek w stylu neogotyckim został wystawiony przez firmę budowlaną Jana Hołuja w 1911 r. Jego projekt przypisywany jest znanemu lwowskiemu architektowi, Janowi Sas-Zubrzyckiemu. Godna upamiętnienia jest również postać budowniczego gmachu, który w 1921 r. zbudował jaz na Rabie i stworzył w południowej części miasta małe centrum przemysłowe z młynem, tartakiem i elektrownią. W czasie wojny była tu zlokalizowana tajna montownia granatów. Jan Hołuj senior został rozstrzelany w 1944 r., po aresztowaniach przez Gestapo wielu członków miejscowej konspiracji. Jego syn Stanisław Hołuj (zamordowany przez Niemców w 1940 r.) był znanym przed wojną kierowcą rajdowym, prekursorem sportów zimowych; prowadził także eksperymenty szybowcowe.