Katarzyna Filipek – Sprawiedliwa wśród Narodów Świata
Urodziła się 12 marca 1897 r. w Więcierzy (powiat myślenicki, gmina Tokarnia). W 1921 r. poślubiła Mateusza Filipka. Mieszkali w Tokarni, gdzie prowadzili gospodarstwo. W styczniu 1939 r. owdowiała. Pozostała sama z sześciorgiem dzieci i siódmym – nienarodzonym.
Sytuacja materialna w domu była zatem bardzo trudna. Mimo to latem 1943 r. zdecydowała się udzielić w swoim gospodarstwie schronienia sześciu członkom żydowskiej rodziny Szternlichtów (lub Sternlichtów, Sterlingów, względnie Steinbergów). Byli oni mieszkańcami sąsiedniej wsi Krzczonów, którym w sierpniu 1942 r. udało się uniknąć wywiezienia przez Niemców.
Początkowo Katarzyna Filipek umieściła ich w stodole, następnie przygotowała kryjówkę na strychu.
W styczniu 1944 r. niemiecka żandarmeria aresztowała Żydów i wywiozła ich do Jordanowa. Prawdopodobnie tam wszyscy zostali rozstrzelani. Dwa tygodnie później Niemcy aresztowali w Tokarni Katarzynę Filipek. Ją również wywieźli do Jordanowa, a stamtąd do więzienia w Nowym Targu. Po przejściu brutalnych przesłuchań, 21 lutego 1944 r. została skazana na karę śmierci i rozstrzelana 6 marca 1944 r. koło Nowego Targu (obecnie osiedle Bór).
W niedzielę 10 marca 2024 roku od mszy świętej, rozpoczęły się oficjalne obchody związane z upamiętnieniem Katarzyny Filipek oraz odsłonięciem w Parku Dworskim w Tokarni pomnika ku jej czci i pamięci.
Materiał video z odsłonięcia pomnika pamięci Katarzyny Filipek w Parku Dworskim w Tokarni: https://www.youtube.com/watch?v=wC7-tV4MFzI
Materiał video o Katarzynie Filipek: https://vod.tvp.pl/programy,88/waleczne-z-gor-odcinki,911338/odcinek-3,S01E03,952654
Artykuł o Katarzynie Filipek: https://bramabeskidow.pl/artykul/36/sprawiedliwa-wsrod-narodow-swiata-katarzyna-filipek