Cmentarz epidemiczny na Bukówce w Myślenicach

Pomnik

Informacje

  • Adres: Tarnówka 1F, 32-400 Myślenice
  • Gmina: Gmina Myślenice

Parametry

Miejsca

  • Gmina: Gmina Myślenice

Cmentarz można odnaleźć dzięki stojącej na jego skraju figurze MB Różańcowej z Dzieciątkiem, starszej niż cmentarz, bo pochodzącej z 1806 r. i odnowionej w końcu XIX w. Zdewastowany po II wojnie światowej i ukryty w lesie cmentarz był miejscem pochówku ofiar epidemii, które aż do połowy XIX w. były plagą spadającą co kilkanaście–kilkadziesiąt lat na miejscową ludność. Na cmentarzu na Bukówce pochowano najpierw ok. 600 ofiar cholery, zmarłych podczas epidemii w 1831 r. Kolejny raz grzebano tu zmarłych w czasie klęski głodu i towarzyszącej jej epidemii tyfusu w 1847 r. Wówczas pochowano tu przeszło 1500 zmarłych.

Nekropolia w wieku XIX służyła jako miejsce wiecznego spoczynku ofiarom epidemii oraz klęsk głodu, z tej przyczyny usytuowana była z dala od miasta.

Kroniki myślenickiej parafii wspominają o ofiarach epidemii już na początku XVII w. w roku 1601, sytuacja taka trwa praktycznie przez cały wiek XVII, aż do roku 1710. Wtedy jednak zmarłych w wyniku epidemii chowano na cmentarzach przy kościołach. Stan ten zmienił dopiero dekret cesarza austriackiego Józefa II z roku 1783 , nakazujący chowanie zmarłych poza obrębem miast.

Główne pochówki na Bukówce przypadają na lata 1806, 1831, 1846 i 1847, choć również poza tymi latami grzebano tam zmarłych, którzy stracili życie w niewyjaśnionych okolicznościach, jak wtedy określano. Według źródeł spoczywa tam około 2500 osób.

Cmentarz od bardzo wielu lat systematycznie popadał w ruinę. Oprócz naturalnych przyczyn, spowodowanych upływającym czasem i erozją nagrobków, część jego dewastacji spowodowały też niestety kradzieże nagrobków. Dziś widok jest bardzo smutny, bo cmentarza praktycznie już nie ma. Pozostały dwa zdewastowane pomniki i ślady pól grobowych, po reszcie nie ma śladu.

Wszystko wskazuje na to, że cmentarz popadłby w całkowite zapomnienie, gdyby nie akcja zainicjowana przez Fundację Rozwoju Regionu Myślenickiego. Dzięki wspomnianej inicjatywie, udało się przeprowadzić kwestę, odbyły się prelekcje w szkołach powiatu myślenickiego, a kulminacją było odsłonięcie tablicy informacyjnej przybliżającej mieszkańcom i turystom historię tego miejsca. Odsłonięcie tablicy poprzedziło porządkowanie terenu cmentarza, we wtorek 25 października. Pomysłodawcą przeprowadzenia prac porządkowych był Tomasz Krawczyk, miłośnik lokalnej historii.