Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Skomielnej Czarnej – rzymskokatolicka parafia terytorialnie i administracyjnie należąca do dekanatu jordanowskiego archidiecezji krakowskiej.
Parafia prowadzona jest przez Zakon Braci Mniejszych Kapucynów. Kapucyni na terenie parafii posiadają Dom Rekolekcyjny Świętego Ojca Pio, a także prowadzą parafialne „Radio AIN KARIM”.
W Skomielnie Czarnej znajduje się XVIII-wieczna kaplica dworska, która do czasu wybudowania nowego kościoła w 1960, pełniła funkcje kościoła parafialnego.
Parafia to wspólnota katolicka, która skupia się wokół kościoła parafialnego. W ramach parafii odbywają się regularne nabożeństwa, Msze Święte oraz inne religijne obrzędy, takie jak Chrzty, Komunie Święte, Bierzmowania, śluby i pogrzeby. Parafia jest również miejscem, gdzie spotykają się ludzie wierzący, aby modlić się razem i rozwijać swoją wiarę.
Parafia pełni także rolę społeczną i kulturalną w danej okolicy. W ramach parafii organizowane są różnego rodzaju wydarzenia, takie jak festyny, koncerty, spotkania z ludźmi kultury i nauki. Parafia angażuje się również w działania charytatywne, pomagając potrzebującym w swojej społeczności.
Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny jest miejscem, w którym każdy jest mile widziany i znajdzie wsparcie w rozwoju swojej wiary. Zapraszamy do naszej parafii i dołączenia do naszej wspólnoty.
Historia parafii pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Skomielnej Czarnej
Miejscowość Skomielna Czarna należała pierwotnie do parafii w Łętowni. Pierwsze próby budowy kościoła we wsi sięgają początków XX wieku. Jednak dopiero w 1940 roku, dzięki staraniom Stanisława Czopka, przybył do Skomielnej Czarnej ks. Alfred Skróbka ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy Świętego Wincentego à Paulo (CM), który do 1944 roku wykonywał posługę kapłańską dla mieszkańców w drewnianej, zabytkowej kaplicy dworskiej. Zyskał tym przychylność mieszkańców, którzy nie musieli pokonywać długiej drogi do kościoła parafialnego w Łętowni. Po zakończeniu II wojny światowej na jego miejsce przyszedł ks. Łukasz Sitko (CM).
Prawdziwy przełom w ustanowieniu parafii nastąpił 15 stycznia 1949 roku, kiedy na wniosek Kurii Metropolitalnej w Krakowie, w charakterze rektora kaplicy, z zadaniem budowy nowego kościoła i utworzenia parafii pod patronatem Prowincji Krakowskiej Braci Mniejszych Kapucynów, został skierowany do Skomielnej Czarnej o. Remigiusz Kranc OFMCap. Wkrótce rozpoczęto prace przy budowie nowej plebanii i kościoła. 14 kwietnia 1950 roku nowym rektorem kaplicy został o. Piotr Paluch, natomiast 5 sierpnia 1951 roku została ustanowiona parafia w Skomielnej Czarnej i Bogdanówce, której pierwszym proboszczem został o. Piotr Paluch.
12 października 1958 roku nastąpiło poświęcenie kamienia węgielnego kościoła przez biskupa Karola Wojtyłę, późniejszego papieża Jana Pawła II. Uroczystego poświęcenia świątyni dokonał 27 listopada 1960 roku biskup Julian Groblicki.
3 września 1973 parafię objął nowy proboszcz o. Józef Krzaczek, który podjął się budowy m.in. dzwonnicy przykościelnej i remontu dachu na plebanii.
5 sierpnia 1979 roku następnym proboszczem został o. Paweł Kochański, który postawił budynek gospodarczy i salki katechetyczne dla młodzieży oraz zainstalował nowe ławki do kościoła.
1 sierpnia 1985 roku kolejnym proboszczem został o. Celestyn Giba. Zaznaczył się w historii parafii, budując m.in. ogrodzenie kościelne i schody główne. Uruchomił franciszkańską szopkę bożonarodzeniową i rozpoczął wydawanie gazetki parafialnej „Serafin”.
Następnymi proboszczami w latach 1991-1997 byli o. Bogusław Piechuta i o. Jerzy Sylwestrzak. Wtedy rozpoczęto budowę nowej kaplicy w Bogdanówce. Zarejestrowano Parafialny Klub Sportowy „Franciszek” oraz wyemitowano pierwsze audycje parafialnego Radia AIN KARIM.
1 lipca 1997 roku proboszczem został o. Patryk Remigiusz Jankiewicz. Powstało wtedy boisko sportowe, dokończono prace przy kaplicy filialnej w Bogdanówce, wykonano również remont i malowanie kościoła oraz zmodernizowano budynek gospodarczy. W 1999 roku powołano do życia Towarzystwo Miłośników Skomielnej Czarnej i Bogdanówki, a w 2001 roku utworzono Dziecięcą Orkiestrę Dętą (obecnie Góralska Orkiestra Dęta ze Skomielnej Czarnej i Bogdanówki). Ukoronowaniem działań ówczesnego proboszcza było wydanie publikacji jego autorstwa: „Zarys dziejów Skomielnej Czarnej i Bogdanówki”.
Kolejnym proboszczem w sierpniu 2003 roku został mianowany o. Andrzej Mańczak. Za jego kadencji ulepszono drogę przy plebanii, przebudowano plac kościelny oraz zmodernizowano oświetlenie i nagłośnienie w kościele.
Sześć lat później proboszczem został o. Jerzy Stopa, który pełnił tę funkcje przez pięć lat.
Od 1 lipca 2014 r., urząd proboszcza objął o. Krzysztof Juzba.
Kościół parafialny pw. Nawiedzenia NMP został zbudowany przez mieszkańców wsi w latach 1957–60 dla erygowanej w 1951 r. osobnej parafii, obejmującej wsie Skomielna Czarna i Bogdanówka. Wcześniej należały one do parafii w Łętowni, a niewielka drewniana kaplica dworska przez pewien czas pełniła funkcję kościoła filialnego. Opiekę nad parafią sprawują bracia mniejsi kapucyni, którzy przywieźli tu obraz MB Kołomyjskiej. Słynący łaskami wizerunek to wierna, pierwsza znana kopia obrazu MB Jasnogórskiej, namalowana w 1635 r. Obraz przechowywany był najpierw w zamku w Kołomyi (obecnie na Ukrainie), następnie w tamtejszym kościele Dominikanów, gdzie otoczony był już czcią wiernych. W 1946 r. wraz z ostatnim transportem repatriantów – Polaków z Kołomyi – został potajemnie przewieziony do Polski. Tu znalazł się pod opieką kapucynów w klasztorze w Krakowie, skąd trafił do Skomielnej. Obraz, umieszczony w ołtarzu głównym, jest przesłonięty współczesnym wizerunkiem Nawiedzenia NMP. Najważniejszym wydarzeniem w sanktuarium jest doroczna pielgrzymka kołomyjan do Skomielnej w pierwszą niedzielę września.
Materiał video: https://www.youtube.com/watch?v=EIpsGI99rcQ