Grodzisko 502 m n.p.m.

Szczyt/Góra

Informacje

  • Adres: 32-425 Trzemeśnia
  • Gmina: Gmina Myślenice

Parametry

Miejsca

  • Gmina: Gmina Myślenice
Góra Grodzisko to charakterystyczny, wznoszący się nad Trzemeśnią od strony zachodniej szczyt o dwóch wierzchołkach, z których wyższy osiąga 502 m n.p.m. W całości zalesiony masyw jest charakterystycznym elementem widoku z Trzemeśni. Na początku grudnia 1914 r. na Grodzisku i niedalekiej Krowiej Górze znajdowały się stanowiska austriackiej piechoty, która odpierała stąd atak armii rosyjskiej, próbującej przekroczyć dolinę Trzemeśnianki i przedrzeć się na zachód do Myślenic. Atak się nie powiódł, wg miejscowej tradycji stało się tak, gdyż we mgle atakujący w pierwszej linii kozacy dostrzegli w obłoku postać MB Myślenickiej i wystraszeni uciekli – stąd bitwę w lokalnej tradycji nazwano „cudem nad Rabą”.

Grodzisko (502 m n.p.m.)   – wzniesienie na południowy wschód od   Myślenic, położone na zachodnim krańcu   Pogórza Wiśnickiego. Ma 2 wierzchołki, obydwa o wysokości 502 m. Znajduje się w bocznym odchodzącym od   Uklejnej   grzbiecie. Po północno-wschodniej stronie Grodziska znajduje się drugie, niższe wzniesienie zwane   Krowią Górą   (456 m). Wzniesienia te oddzielone są od siebie   Przełęczą Niwka   przez którą prowadzi lokalna droga z   Trzemeśni.

U północno-zachodnich podnóży Grodziska i pod przełęczą Niwka znajduje się niewielka miejscowość   Bulina, po wschodniej i południowej stronie miejscowości   Trzemeśnia   i   Poręba. Wierzchołek i większa część stoków Grodziska jest zalesiona, bezleśna jest jedynie dolna ich część od strony Trzemeśni i Poręby. Dawniej na północno-zachodnich stokach Grodziska wytapiano buły szklane i od tego pochodzi nazwa miejscowości Bulina.

W czasie I wojny światowej Grodzisko było areną walk. Tereny na linii   Osieczany   – Krowia Góra – Grodzisko zajęły oddziały austriacko-węgierskie. Rankiem 30 listopada wojska rosyjskie szturmowały Krowią Górę, jednak wskutek dużej mgły zalegającej dolinę   Trzemeśnianki   ich oddziały pogubiły się i musiały zawrócić. Miejscowa ludność nazwała to „cudem nad Rabą".

Szlak turystyczny:

niebieski:   Myślenice – Zarabie   – Grodzisko – Krowia Góra –   Trupielec   –   Ostrysz   –   Glichowiec   –   Poznachowice Górne. Czas przejścia 2.50 h, 2.30 h