Mazurowe Skały na granicy z Trzemeśnią w Łękach

Przyroda

Informacje

  • Adres: 32-425 Łęki
  • Gmina: Gmina Myślenice

Parametry

Miejsca

  • Gmina: Gmina Myślenice
W opadającym do doliny Trzemeśnianki zboczu bocznego ramienia Trupielca widać charakterystyczne, rdzawo zabarwione związkami żelaza piaskowcowe skały. Niegdyś był tu niewielki kamieniołom, w którym wydobywano twardy i odporny piaskowiec izdebniański, stanowiący budulec wielu charakterystycznych dla regionu skałek i ostańców. Ściana kamieniołomu, zwana Mazurowymi Skałami, jest odwiedzana przez amatorów wspinaczki – znajduje się tu kilka tras wspinaczkowych.
 

Mazurowe Skały lub   Mazurowa Góra – skały wznoszące się na zachodnim, opadającym do doliny   Trzemeśnianki   krańcu grzbietu   Trupielca, w miejscowości   Trzemeśnia   w   powiecie myślenickim,   województwie małopolskim. Wznoszą się tuż nad prawym brzegiem potoku   Zasanka, przy szosie   Droginia   – Trzemeśnia –   Wiśniowa   i są z tej drogi widoczne. W regionalizacji Polski według   Jerzego Kondrackiego   Mazurowa Góra znajduje się na   Pogórzu Wiśnickim.

Jest to nieczynny już kamieniołom. Dawniej wydobywano z niego twardy   piaskowiec istebniański, zabarwiony rdzawo związkami żelaza. Zbudowane z niego są   skałki   i   ostańce   w okolicznych wzniesieniach   Pogórza Wiśnickiego. Na   ścianie   tego kamieniołomu czasami wspinają się amatorzy   wspinaczki skalnej   i   boulderingu. Wytyczyli na nich kilka   dróg wspinaczkowych   o trudności od IV do VI.4 w   skali polskiej   (drogi wspinaczkowe) lub 6a do 7c w   skali francuskiej   (boulderingowe). Na czterech drogach zamontowano stałe   punkty asekuracyjne   w postaci nowych   ringów, dwie obite są starymi ubezpieczeniami, a jedna z nich to droga sztuczna.

W grupie Mazurowych Skał wyróżnia się trzy skały: Mazurowa, Kuta Ścianka i ukryta Pochylnia. Najtrudniejsze drogi są na ukrytej Pochylni. Start do boulderingu z pozycji stojącej lub siedzącej.