Źródła podają różną datę powstania kapliczki. Wg jednych to lata 1903-1905. Wg innych kapliczka na stoku Parszywki powstała już w 1885 r., a na początku XX w. została rozbudowana. Jej budowę przypisuje się Andrzejowi i Józefowi (ojciec i syn) Bylicom z Dolnej Polany.
Jak podaje ludowa legenda, fundusze na budowę pochodziły ze środków zgromadzonych przez okolicznych rozbójników, braci gosposi pracującej u Byliców. Po śmierci zbójów, bank który przechowywał pieniądze zgodził się je wydać pod warunkiem przeznaczenia na cel społeczny.
Kaplica wykonana jest z kamienia ciosanego, na planie kwadratu z półokrągłą absydą i zakrystią w formie prostokątnej dobudówki. We wnętrzu znajduje się neobarokowy ołtarz poświęcony św. Annie, wykonany przez słynnego w okolicy rzeźbiarza i snycerza Józefa Tekieliego z Trzebuni. Charakterystycznym elementem budowli jest usytuowany nad wejściem balkon. Obok kapliczki znajduje się współczesna drewniana rzeźba Chrystusa Frasobliwego.
W czasie wojny kapliczka była schronieniem dla żołnierzy AK oraz poszukiwanego przez gestapo ks. Jana Czarneckiego. Co roku, 26 lipca w kaplicy odprawiany jest przez salwatorianów z Więciórki odpust gromadzący rzesze okolicznych mieszkańców.