Diabelski Kamień w Rudniku

Przyroda

Informacje

  • Adres: 32-440 Rudnik
  • Gmina: Gmina Sułkowice

Parametry

Miejsca

  • Gmina: Gmina Sułkowice
Ukryty w lesie, na wysokości ok. 460 m n.p.m., Diabelski Kamień ma kształt zbliżony do maczugi i obwód ok. 10 m. Jest częścią większej skałki, która w postaci skalnego muru ciągnie się na długości ok. 30 m, przy wysokości sięgającej 6 m. Zbudowany jest z twardego, gruboziarnistego piaskowca, zwanego ciężkowickim. W wyniku długotrwałych procesów wietrzenia i usunięcia mniej odpornych warstw fliszowych, powstał charakterystyczny dla regionu ostaniec.
 

Diabelski Kamień   w Rudniku – skałki w miejscowości   Rudnik   w   gminie Sułkowice   w   województwie małopolskim. Znajdują się na północnym grzbiecie   Kaniowej Góry   w   Paśmie Barnasiówki.

Opis skał: 

Są to dwie   formacje skalne: pojedyncza skałka oraz skalny mur o długości około 30 m, wysokości 5 m i szerokości 2,5 m. Właściwym Diabelskim Kamieniem jest wyższa od muru pojedyncza skałka o kształcie   maczugi, obwodzie około 10 m i niewielkim   przewieszeniu. Znajdują się na północnych stokach   Pasma Barnasiówki   (zwanego też Pasmem Dalina). Wysokość względna skałek nad dnem doliny wynosi około 60 m. Według   Jerzego Kondrackiego, autora   regionalizacji fizycznogeograficznej Polski   Pasmo Barnasiówki należy do   Pogórza Wielickiego.

Skałki znajdują się na wypłaszczeniu niewielkiego grzbietu, na wysokości 460–465 m n.p.m. Zbudowane są z   piaskowca istebniańskiego   i są jedną z najbardziej oryginalnych formacji skalnych na całym   Pogórzu Zachodniobeskidzkim, i to nie tylko pod względem wielkości i oryginalnego kształtu, ale także budowy geologicznej i układu spękań ciosowych. W niektórych miejscach skałek znajdują się rdzawo-żółte przebarwienia spowodowane większą zawartością żelaza oraz okrągławe wgłębienia.

Ze względu na unikatowe walory przyrodnicze skałki te zostały uznane za prawnie chroniony   pomnik przyrody.

Legenda:

Z Diabelskim Kamieniem w Rudniku, podobnie jak z wieloma innymi tzw.   diabelskimi kamieniami, związana jest legenda. Po wybudowaniu sanktuarium i   kalwarii   w   Kalwarii Zebrzydowskiej, między ludźmi zapanowały pokój i zgoda. Nie mógł tego ścierpieć diabeł i zaplanował zniszczyć sanktuarium ogromnym głazem spuszczonym z dużej wysokości. Zmuszony jednak został do zawarcia umowy ze   św. Piotrem, na mocy której musiał zostawić kamień w tym miejscu, w którym zastanie go pianie koguta. Kamień był jednak tak ciężki i niósł go z tak daleka, że musiał wielokrotnie odpoczywać i nie zdążył przed świtem. Pianie koguta zastało go, gdy mijał Pasmo Barnasiówki, tutaj też opuściły go siły i zostawił kamień w lesie.

Bouldering: Na Diabelskim Kamieniu są 4   drogi wspinaczkowe   o trudności od IV do VI+ w   skali polskiej, obite starymi przelotami. Na skalnym murze przylegającym do Diabelskiego Kamienia uprawiany jest   bouldering. Jest 31 baldów o trudności od 3 do 6c w   skali francuskiej.

Na północnych stokach Pasma Barnasiówki w miejscowości Rudnik znajduje się unikatowa w kształcie i rozmiarach formacja skalna. Ma ona postać przewieszonej baszty o wysokości 10 m i podstawie ok. 8 x 6 m. W jej przedłużeniu na zachód znajduje się mur skalny o długości 25 m i wysokości 3 do 5 m, podzielony na kilka części szczelinami powstałymi w skutek wietrzenia wzdłuż powierzchni spękań bloku skalnego. Na stoku poniżej skałek zalegają liczne okruchy piaskowca. Malownicza forma powstała w wyniku selektywnego wietrzenia skał. Buduje ją pojedyncza ławica piaskowca istebniańskiego, o miąższości ok. 5 -6 metrów, zapadająca stromo w kierunku południowym.

Diabelski Kamień to jedyny w Gminie Sułkowice pomnik przyrody nieożywionej.

 

Ze skałą związane są liczne legendy. Jedna z nich opowiada o diable, który w ciągu jednej nocy chciał w tym miejscu wybudować drugie piekło. Założył się z Panem Bogiem, że uczyni to wcześniej, niż Bóg zbuduje drugie niebo. Kiedy czart przyniósł z morza ogromny głaz, zapiał kogut gospodarza z Rudnika. Noc skończyła się i diabeł dzieła nie dokończył, a kamień stoi po dziś dzień. Inna legenda mówi, że jeżeli w czasie pełni księżyca o północy obejdzie się kamień dziewięć razy i zajrzy pod niego, to ujrzy się diabła obmyślającego, jak zaszkodzić Rudniczanom.